sakhtan
17 بهمن 1401 - 13:58

خریداران بلوک مدیریتی سرخابی‌ها اهلیت‌سنجی می‌شوند

خریداران بلوک ۵۱ درصدی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس اهلیت‌سنجی می شوند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سازمان خصوصی سازی مطابق آگهی منتشر شده، و به استناد قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی، مصوبه هیئت واگذاری و سایر قوانین و مقررات مربوطه، بلوک‌های 51 درصدی سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس را با رعایت «دستورالعمل اجرایی روش انتخاب مشتریان راهبردی (استراتژیک) و احراز و پایش اهلیت مدیریتی در واگذاری‌ها» را به ترتیب در روزهای 7 و 10 اسفند امسال عرضه و واگذار خواهد کرد.

این در حالی است که برای این واگذاری، در زمینه صلاحیت متقاضیان و اهلیت‌سنجی آنها مواردی در نظر گرفته شده است؛ بر این اساس طبق مصوبه هیات واگذاری، عرضه بلوک سهام این دو باشگاه با رعایت «دستورالعمل اجرایی روش انتخاب مشتریان راهبردی (استراتژیک) و احراز و پایش اهلیت مدیریتی در واگذاری‌ها» صورت خواهد گرفت؛ و بر اساس مفاد این دستورالعمل صلاحیت‌های عمومی و تخصصی متقاضیان مورد بررسی قرار گرفته و صرفا اشخاص واجد شرایط امکان رقابت در روز عرضه را خواهند داشت.

همچنین مطابق مفاد دستورالعمل مذکور، شاخص‌های مربوط به «صلاحیت‌های فنی و مدیریتی» متقاضیان (به عنوان بخشی از شاخص‌های صلاحیت تخصصی) و صلاحیت امنیتی (به عنوان بخشی از شاخص‌های صلاحیت عمومی) توسط کارگروه بررسی صلاحیت، موضوع این دستورالعمل مورد بررسی قرار گرفته و شاخص‌های مربوط به «تمکن مالی» و نیز «شاخص‌های صلاحیت عمومی» متقاضیان مطابق مفاد ماده (2) «ضوابط مربوط به شرایط متقاضیان خرید در معاملات عمده سهام و حق تقدم سهام در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران » توسط شرکت فرابورس ایران مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

از این رو متقاضیان می‌بایست نسبت به تکمیل و ارائه تعهدنامه حضور در رقابت، مندرج در پایگاه اینترنتی سازمان خصوصی‌سازی (بخش آگهی‌های عرضه - قسمت «مستندات عرضه») اقدام کنند. همچنین به منظور ضمانت اجرای این تعهد، علاوه بر تامین سپرده شرکت در رقابت، معادل یک درصد دیگر از ارزش پایه سهام قابل واگذاری را به عنوان سپرده بررسی صلاحیت به صورت نقد و یا ضمانت بانکی معتبرحسب مورد، به حساب سازمان خصوصی سازی واریز و رسید آن و یا اصل ضمانت‌نامه را حداکثر تا 6 روز کاری قبل از عرضه به مدیریت حراست این سازمان تحویل نمایند. این در شرایطی است که در صورت انصراف هر یک از متقاضیان تایید صلاحیت شده از حضور در رقابت، سپرده نقدی و یا ضمانت‌نامه بانکی در اختیار سازمان خصوصی سازی(معادل یک درصد مذکور) به نفع این سازمان ضبط خواهد شد. لازم به توضیح است در صورت عدم واریز سپرده و یا تحویل ضمانت‌نامه و نیز عدم ارائه تعهدنامه حضور در رقابت تا موعد مقرر، صلاحیت متقاضی مورد بررسی قرار نخواهد گرفت.

بر اساس این گزارش، به منظور بررسی «صلاحیت‌های فنی و مدیریتی»؛ متقاضیان می‌بایست علاوه بر ارائه درخواست خرید و مدارک لازم و نیز ارائه تضامین مربوط به حضور در رقابت به کارگزار مربوطه برای ارائه به شرکت فرابورس ایران، طی زمان و چارچوب مقرر در ضوابط و مقررات عرضه‌های عمده در فرابورس، مستندات قابل ارائه مربوط به بررسی صلاحیت‌های فنی و مدیریتی، موضوع جدول بند (ب) ماده (3) دستورالعمل فوق‌الذکر را به همراه مدارک سپرده موضوع بند (3) فوق و حداکثر تا 6 روز کاری قبل از عرضه، به مدیریت حراست سازمان خصوصی‌سازی تحویل دهند.

علاوه بر این، صلاحیت امنیتی خریدار به عنوان یکی از موارد سنجش صلاحیت‌های عمومی موضوع دستورالعمل اجرایی روش انتخاب مشتریان راهبردی (استراتژیک) و احراز و پایش اهلیت مدیریتی در واگذاری‌ها؛ توسط سازمان خصوصی‌سازی از مراجع ذیربط مورد استعلام قرار خواهد گرفت. در صورت عدم پاسخ به استعلام تا دو روز قبل از عرضه توسط مراجع فوق، اعلام فهرست متقاضیان واجد شرایط و فرایند عرضه مطابق دستورالعمل مذکور صورت خواهد گرفت.

همچنین در صورت عدم ارتباط موضوع فعالیت تجاری متقاضی با موضوع فعالیت شرکت مورد عرضه، هر گونه فعالیت تجاری رسمی و قانونی در زمینه تولیدی، صنعتی، خدماتی و صادراتی که مؤید تسلط متقاضی به امور تجاری و بازرگانی باشد به عنوان شاخص صلاحیت فنی مدیریتی (موضوع بند ب ماده 3 دستورالعمل اجرایی روش انتخاب مشتریان راهبردی (استراتژیک) و احراز و پایش اهلیت مدیریتی در واگذاری‌ها) پذیرفته  می‌شود و حداقل سابقه فعالیت برای این دسته از متقاضیان 5 سال خواهد بود. چنانچه متقاضی و یا شرکت تحت تملک وی در زمره شرکت‌های پذیرفته شده و دارای بازار فعال در بورس یا فرابورس باشد نیز، واجد امتیاز مربوط به شاخص موضوع فعالیت خواهد بود.

همچنین خریدار به منظور حضور در جلسه کارگره بررسی صلاحیت جهت تبیین برنامه اداره و توسعه بنگاه می‌تواند در اولین روز کاری پس از اتمام مهلت ارسال مدارک نسبت به معرفی نماینده تام‌الاختیار خود به سازمان خصوصی‌سازی اقدام نماید.

این گزارش می‌افزاید: علاوه بر اینکه نداشتن بدهی معوق به سازمان تامین اجتماعی به عنوان یکی از معیارهای مربوط به «ضوابط مربوط به شرایط متقاضیان خرید در معاملات عمده سهام و حق تقدم سهام در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران» توسط شرکت فرابورس ایران مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ و خریداران مکلفند نسبت به ارائه تأییدیه‌ای معتبر مبنی بر عدم بدهی معوق به سایر صندوق‌های بازنشستگی ذیربط خود به عنوان یکی از مدارک مورد نیاز برای بررسی صلاحیت توسط سازمان ‌خصوصی‌سازی اقدام نمایند.

این در حالی است که تضمین ارائه شده توسط متقاضیان رد صلاحیت شده پس از اعلام نتیجه بررسی‌های کارگروه، قابل استرداد خواهد بود. همچنین پس از پایان رقابت تضمین متقاضیان حاضر در عرضه (با تایید شرکت فرابورس ایران) مسترد خواهد شد.

بر اساس این گزارش، چنانچه در هر مرحله از فرایند واگذاری و تا زمان ابلاغ قرارداد واگذاری، مواردی مبتنی بر عدم احراز صلاحیت متقاضی کشف شود، سازمان خصوصی‌سازی می‌تواند نسبت به لغو واگذاری به خریدار اقدام نماید.

همچنین برنامه یا طرح توجیهی ارائه شده از سوی متقاضیان مشمول بررسی «صلاحیت‌های فنی و مدیریتی» جزو لاینفک قرارداد واگذاری بوده و به عنوان تعهدات قراردادی خریدار منظور و توسط سازمان خصوصی‌سازی مورد نظارت قرار می‌گیرد.

این در شرایطی است که متقاضی خرید بلوک‌های سرخابی‌ها متعهد می‌گردد در انتصاب مدیران شرکت واگذار شده شاخص‌های صلاحیت عمومی موضوع جدول بند (الف) ماده (3) «دستورالعمل اجرایی روش انتخاب مشتریان راهبردی (استراتژیک) و احراز و پایش اهلیت مدیریتی در واگذاری‌ها» را رعایت کند؛ و این موضوع در قرارداد واگذاری درج خواهد شد.

شایان ذکر است سازمان خصوصی‌سازی در نظر دارد تعداد 5 میلیارد و 362 میلیون و 657 هزار و 650 سهم معادل 51 درصد از سهام شرکت فرهنگی ورزشی پرسپولیس(سهامی عام) متعلق به وزارت ورزش و جوانان را بطور عمده و شرایطی از طریق بازار پایه فرابورس ایران در حالی به فروش برساند که تاریخ این عرضه روز یکشنبه مورخ 07/12/1401 تعیین شده است.

قیمت پایه هر سهم پرسپولیس برای این مزایده، معادل قیمت تابلو فرابورس در روز عرضه(معادل قیمت پایانی روز قبل از عرضه) به اضافه 110 درصد بشرط آن که از 5106 ریال کمتر نباشد، تعیین شده است.

همچنین تعداد سهام قابل عرضه، ضربدر قیمت پایه هر سهم معادل قیمت تابلو فرابورس در روز عرضه(معادل قیمت پایانی روز قبل از عرضه) به اضافه 110 درصد به شرط آن که از قیمت 27 هزار و 381 میلیارد و 729 میلیون و 960 هزار و 900 ریال ریال کمتر نباشد، هم برای قیمت پایه کل این بلوک مدیریتی گزارش شده است.

در خصوص سپرده شرکت در این مزایده نیز، تعداد سهام قابل عرضه، ضربدر 10 درصد، ضربدر قیمت پایه هر سهم معادل قیمت تابلو فرابورس در روز عرضه(معادل قیمت پایانی روز قبل از عرضه) به اضافه 110 درصد بشرط آن که از قیمت 2 هزار و 738 میلیارد و 172 میلیون و 996 هزار و 90 یال کمتر نباشد، و کارگزار عرضه کننده شرکت کارگزاری بانک ملت اعلام شده است.

شایان ذکر است بلوک 51 درصدی سهام باشگاه پرسپولیس به صورت 20 درصد نقد و بقیه طی 6 سال به صورت قسطی و با فاصله هر قسط 6 ماه و مدت تنفس یکساله در فرابورس عرضه خواهد شد.

همچنین سازمان خصوصی‌سازی تعداد 5 میلیارد و 503میلیون و 486هزار و 500 سهم معادل 51 درصد از سهام شرکت فرهنگی ورزشی استقلال(سهامی عام) متعلق به وزارت ورزش و جوانان را نیز بطور عمده و شرایطی از طریق بازار پایه فرابورس ایران در حالی به فروش برساند که تاریخ این عرضه روز چهارشنبه مورخ 10/12/1401 تعیین شده است.

بر اساس این گزارش، قیمت پایه هر سهم باشگاه استقلال برای این مزایده معادل قیمت تابلو فرابورس در روز عرضه (معادل قیمت پایانی روز قبل از عرضه) به اضافه 110 درصد بشرط آن که از 4337 ریال کمتر نباشد، تعیین شده است.

همچنین تعداد سهام قابل عرضه، ضربدر قیمت پایه هر سهم معادل قیمت تابلو فرابورس در روز عرضه(معادل قیمت پایانی روز قبل از عرضه) به اضافه 110 درصد به شرط آن که از قیمت 23 هزار و 868میلیارد و 620میلیون و 950هزار و 500 ریال ریال کمتر نباشد، هم برای قیمت پایه کل این بلوک مدیریتی گزارش شده است.

در خصوص سپرده شرکت در این مزایده نیز، تعداد سهام قابل عرضه، ضربدر 10 درصد، ضربدر قیمت پایه هر سهم معادل قیمت تابلو فرابورس در روز عرضه(معادل قیمت پایانی روز قبل از عرضه) به اضافه 110 درصد بشرط آن که از قیمت 2 هزار و 386 میلیارد و 862 میلیون و 95 هزار و 50 یال کمتر نباشد، و کارگزار عرضه کننده شرکت کارگزاری بانک تجارت اعلام شده است.

بنا بر اعلام این سازمان، بلوک 51 درصدی سهام باشگاه استقلال که پنج میلیارد و 503 میلیون و 486 هزار و 500 سهم این باشگاه را شامل می‌شود به ارزش کل پایه 23 هزار و 868 میلیارد و 620 میلیون و 950 هزار و 500 ریال، به صورت 20 درصد نقد و بقیه اقساط، در مدت 6 سال با فاصله هر قسط 6 ماه و مدت تنفس یک‌ساله در فرابورس عرضه خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1022496