sakhtan
17 بهمن 1401 - 19:31

وزش باد شدید در بخشی از سیستان و بلوچستان

زاهدان- براساس هشدار سطح نارنجی هواشناسی، وزش باد شدید بخشی از سیستان و بلوچستان را دربر می‌گیرد.

رئیس اداره پیش‌بینی و مدیریت بحران اداره‌کل هواشناسی سیستان و بلوچستان در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به صدور هشدار سطح نارنجی جوی و سطح زرد دریایی هواشناسی، گفت: از ظهر چهارشنبه تا عصر پنجشنبه، شاهد وزش باد شدید همراه با گرد و خاک از سمت غرب تا جنوب غرب خواهیم بود.

علی ملاشاهی، افزود: وزش باد شدید و گرد و خاک زاهدان، میرجاوه، تفتان، خاش، سراوان، سیب سوران، گلشن، مهرستان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

وی تاکید کرد: وزش باد در مناطق مستعد، همراه با خیزش گردوخاک خواهد بود و باعث نفوذ گردوغبار به شمال استان و کاهش کیفیت هوا و اختلال در حمل و نقل خواهد شد و احتمال خسارت به گلخانه‌ها وجود دارد، احتمال سقوط اجسام از ارتفاع و شکستن درختان و سقوط تابلوهای تبلیغاتی در سطح شهر دور از انتظار نیست.

این کارشناس هواشناسی، تصریح کرد: در مناطق ساحلی و دور از ساحل در دریای عمان، پیش از ظهر پنجشنبه تا عصر جمعه ۲۰ تا ۲۱ بهمن ماه جاری با وزش باد شدید با جهت غربی و با سرعت حدود ۴۰ تا ۶۰ کیلومتر بر ساعت و افزایش ارتفاع امواج در سواحل بین ۱.۵ تا ۲ متر و در مناطق فرا ساحل انتظار می‌رود ارتفاع موج بین ۲ تا ۳ متری خواهد رسید، که باعث اختلال در فعالیت‌های دریایی می‌شود.

ملاشاهی توصیه کرد: از تردد غیر ضروری پرهیز شود و هنگام وزش باد از کار در ارتفاع و از عبور و مرور و پارک خودروها در کنار ساختمان‌های در حال ساخت و قدیمی خودداری شود توقف در فعالیت‌های کویر نوردی و و کوه نوردی به ویژه در منطقه تفتان و محافظت از گلخانه‌ها در دستور کار قرار گیرد.

وی بر لزوم خودداری از شنا در سواحل و تفریحات دریایی، محدودیت و احتیاط در ترددهای دریایی به ویژه تردد با شناورهای سبک و قایق‌های صیادی و تفریحی کوچک، برای کاهش خسارات احتمالی تأکید کرد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1023220