sakhtan
26 اسفند 1401 - 19:34

تازه‌ترین تصاویر از پدرِ «پیروز»/ حال «فیروز» چطور است؟

تازه‌ترین تصاویر از پدرِ «پیروز»، یوزپلنگ معروف ایرانی که عکاس فارس تهیه کرده، نشان می‌دهد حال «فیروز» خوب است و شرایط مناسبی در پارک ملی توران دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، تازه‌ترین تصاویر از پدرِ «پیروز»، یوزپلنگ معروف ایرانی که عکاس فارس با سفر به پارک ملی توران آن را تهیه کرده، نشان می‌دهد حال «فیروز» خوب است و شرایط مناسبی در این منطقه دارد.

پس از جفت‌گیری موفق یوز ماده «ایران» با «فیروز»، «پیروز»، یوزپلنگ معروف ایرانی و دو توله‌یوز دیگر به دنیا آمدند که متأسفانه هر سه آنها بعدتر از دست رفتند.

???? اینجا محل نگهداری یوزهای در اسارت در پارک ملی توران است

«فیروز» که در طبیعت به دنیا آمده و سپس زنده‌گیری شده است، یکی از امیدهای اصلی زادآوری یوزپلنگ‌های در اسارت است؛ گرچه برخی هم معتقدند او باید دوباره به زیستگاه اصلی خود یعنی دامان طبیعت بازگردند.

به گفته مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان، سن «فیروز» تا سال ۱۴۰۰، حداقل 11.5 سال بوده است.

????برخی کارشناسان، انتقادهایی به مساحت پایین محل نگهداری یوزها دارند

بر اساس اطلاعات منتشرشده، جفت‌گیری مجدد «فیروز» و «ایران»، دو یوزپلنگی که در اسارت در منطقه تحقیقاتی پارک ملی توران نگهداری می‌شوند، اوایل بهمن‌ماه ثبت شده است.

سازمان حفاظت محیط‌زیست خوش‌بین است که از این جفت‌گیری، توله‌های جدیدی در سال آینده به دنیا بیایند؛ اما هنوز خبری از سونوگرافی «ایران» نشده است.

???? فیروز فعلاً یوز سرحالی برای زادآوری است

مجموعه مناطق حفاظت‌شد‌ه، پارک ملی و پناهگاه حیات‌وحش  توران به عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره توران شناخته می‌شود. اولین مصوبه شورای عالی حفاظت محیط‌زیست‌ در خصوص پارک ملی توران مربوط به سال 1351 است که در آن این منطقه به عنوان منطقه حفاظت‌شد‌ه اعلام شد.

پس از آن، در سال 1355 مصوبه شماره 75 شورای عالی حفاظت محیط‌زیست این منطقه را به دو بخش پناهگاه حیات‌وحش و منطقه حفاظت‌شد‌ه تقسیم‌ کرد ودر همین سال، این دو مجموعه به‌عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره توران در سطح بین‌المللی به ثبت رسید.

ذخیره‌گاه زیست‌کره توران از نظر موقعیت مکانی در ضلع جنوبی جاد‌ه تهران- مشهد، حد فاصل خروجی جاد‌ه بیارجمند تا صدرآباد، شمال‌شرقی دشت کویر، غرب منطقه خارتوران و شرق منطقه طرود قرار د‌ارد.

???? این تازه‌ترین تصویر از «فیروز» است که «حامد ملائیان»، عکاس فارس آن را ثبت کرده

پایان پیام/74002/م/ی

منبع: فارس
شناسه خبر: 1098099