sakhtan
17 بهمن 1401 - 14:04

حاشیه‌های روز پنجم فیلم فجر| ۲ سوال، ۲ تهیه‌کننده و یک پاسخ: "دموکراسی"!/ "مرد بازنده" و "زخم کاری" پرتکرارتر از "کت چرمی"!

نشست خبری فیلم "کت چرمی" برگزار می‌شد اما عبارات پرتکرار بیشتر "مرد بازنده" و "زحم کاری" بود تا این فیلم سینمایی. یادی هم از محمدحسین مهدویان شد!

خبرگزاری تسنیم- علیرضا رحیم بصیری

روز پنجم جشنواره فیلم فجر با اکران دو فیلم سینمایی «بعد از رفتن» و «کت چرمی» در پردیس ملت دنبال شد.

نشست خبری فیلم سینمایی بعد از رفتن تقریباً آرام برگزار شد و رضا نجاتی کارگردان این فیلم بیشتر تلاش کرد با جواب‌های کوتاه آره یا نه به سوالات خبرنگاران پاسخ بدهد. شاید تنها حاشیه این نشست مربوط به سؤالی بود که در بخش انتهایی نشست و از تهیه‌کننده اثر پرسیده شد.

"دموکراسی" کلیدواژه اصلی روز پنجم

* محمود بابایی تهیه‌کننده این فیلم سینمایی در مواجهه با سؤال چالشی یکی از خبرنگاران پاسخی قابل تأمل داد. او در مواجهه با سوالی درباره عدم حضور بازیگران این فیلم در نشست خبری گفت:‌ حضور در نشست خبری یک اشل کوچکتری از دموکراسی است یکی دوست دارد حاضر شود یکی دوست ندارد و این موضوع نشانه‌ای از دموکراسی است. ما به بازیگران اطلاع دادیم که امروز اکران فیلم است و نشست خبری داریم اما اصراری نکردیم و تلاش بیشتری برای آمدن آنها صورت نگرفت.

جشنواره فیلم فجر , فیلم , سینما , سینمای ایران ,

او در ادامه این سؤال هم گفت: در جریان تولید فیلم، خیلی‌ها از من می‌پرسیدند که آیا در شرایط فعلی و این دوره التهابات باید فیلم بسازیم؟ من هم پاسخ می‌دادم که بله؛ باید فیلم بسازیم.

* البته سوالی شبیه به همین سؤال نیز در نشست خبری فیلم بعدی یعنی «کت چرمی» مطرح شد که کامران حجازی تهیه‌کننده این اثر نیز پاسخی شبیه به محمود بابایی داد.

* او درباره حضور نیافتن برخی بازیگران در نشست‌ خبری گفت: اتفاقی اخیرا رخ داده که خوشایند نیست؛ نباید با خط‌کشی بین مردم و بازیگران باعث انشقاق شویم. شما می‌دانید که‌ ما تیم پربازیگری داشتیم و علاوه بر این همه ما به «دموکراسی» معتقدیم. علاوه بر اینها بازیگران ما سر پروژه‌های دیگری هم بوده‌اند. بازیگران تصمیم گرفته‌اند که بیایند یا نیایند‌، اما دقت داشته باشید که بازیگران پروژه ما و کارهای دیگر به سینما کمک کرده‌اند‌. آنها باعث شدند ما فیلم بسازیم و به نظرم نباید بین مردم و بازیگران خط‌کشی کنیم.

این پاسخ‌های نسبتاً تکراری به یک سوال شبیه به هم باعث شد تا «دموکراسی» را کلیدواژه روز پنجم جشنواره لقب بدهیم. 

* نشست خبری فیلم سینمایی «کت چرمی» حواشی دیگری هم داشت؛ عمده سوالات درباره شباهت این فیلم با سریال «زخم کاری» و فیلم سینمایی «مرد بازنده» بود؛ به ویژه آنکه همه این آثار یک بازیگر مشترک داشتند و آنهم جواد عزتی بود.

* حجازی تهیه‌کننده کت چرمی در پاسخ به سوالی درباره شباهت جواد عزتی در این فیلم با کاراکتر «مرد بازنده» گفت: به نظرم هیچ شباهتی ندارند و متفاوت هستند. شاید فضای قصه شبیه باشد ولی آقای عزتی بسیار متفاوت است؛ آنجا نقش مرد 60 ساله را دارد و اینجا 45 ساله است!

جشنواره فیلم فجر , فیلم , سینما , سینمای ایران ,

او درباره شباهت نقش جواد عزتی در فیلم با نقش او در سریال «زخم کاری» نیز توضیح داد: هیچ سنخیتی میان این کاراکتر با نقش مالک در سریال «زخم کاری» ندارد.

* البته تهیه‌کننده کت چرمی به وجود برخی شباهت‌های در مضمون بین این اثر با مرد بازنده اشاره کرد و گفت: در پروژه «مرد بازنده» هم تلاش کردم در فیلمم چشم بیداری وجود داشته باشد که درنهایت ماجرا حل شود. من به فساد سیستماتیک اعتقاد ندارم. ما قصه را مطرح کردیم قهرمان مسأله را حل کرده و به سمت روشنی رفته است.

* سارا حاتمی بازیگر نیز درباره همکاری با این فیلم عنوان کرد: اولین تجربه بازیگری من سریال «زخم کاری» بود و این دومین تجربه کاری من است. ما در پیش تولید تمرین های مختلفی داشتیم تا باورپذیر نقش شکل بگیرد؛ به کمپ های ترک اعتیاد می رفتیم، پرس و جو کردیم و تحقیقات مختلفی داشتیم.

جشنواره فجر بدون مهدویان؟! هرگز!

* تقریباً هر سال عادت کرده بودیم که محمدحسین مهدویان را با یک فیلم در جشنواره فیلم فجر ببینیم؛ از اولین سالی که با ایستاده در غبار آمد تا سال گذشته با "مرد بازنده"، کمتر جشنواره‌ای را به یاد داریم که محمدحسین مهدویان در آن فیلم نداشته باشد. اما سال گذشته که او اعلام کرد دیگر در فجر فیلم نخواهد داشت، کسی پیش‌بینی نمی‌کرد این حرف‌ او رنگ و بوی واقعیت بگیرد.

* درست است که مهدویان امسال فیلمی در جشنواره ندارد، اما تاکنون مشاور 2 پروژه بوده است؛ اولین فیلم استاد بود و دومی هم کت چرمی!

 کارگردان کت چرمی در نشست خبری این فیلم سینمایی درباره نقش محمدحسین مهدویان در این فیلم سینمایی عنوان کرد: مهدویان شاید زبان روایت‌گری و تصویری‌اش با فیلم من متفاوت باشد، اما به شدت نکته‌های درستی را در زمان فیلمبرداری و در مرحله تدوین به ما گفت. او سینما را می‌شناسد و من حتما می خواستم از کمکش استفاده کنم و در پست پروداکشن ایده‌های خوبی داد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1022516