sakhtan
18 بهمن 1401 - 20:52

جزئیات جدید از تسهیلات ویژه‌ای برای زلزله زدگان خوی

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به جزئیات تسهیلات اعطایی به زلزله زدگان شهرستان خوی، گفت: تسهیلات ویژه‌ای در هیئت دولت برای زلزله زدگان شهرستان خوی تصویب شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، «محمدصادق معتمدیان، استاندار آذربایجان غربی» عصر امروز با حضور در خبرگزاری فارس ضمن دیدار با مسوولان این مجموعه به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی در بخشی از این گفت‌وگو جزئیاتی جدید از تسهیلات ویژه‌ای که برای زلزله زدگان خوی در هیئت دولت به تصویب رسیده است را تشریح کرد.

محمدصادق معتمدیان اظهار کرد: حدود ۲۱۲۰ واحد مسکونی در زلزله اخیر آسیب جدی دیدند و باید تخریب و به طور کامل بازسازی و نوسازی شوند. به تمامی این واحدها ۶۰ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض تعلق می‌گیرد، همچنین به واحدهای روستایی ۲۵۰ میلیون تومان و واحدهای شهری ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات با بازپرداخت ۱۵ ساله و سود ۴ درصد پیش بینی شده است که به سرعت توسط تمامی بانک‌های شهرستان خوی پرداخت شود.

استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: ۱۱ هزارو ۱۰۰ واحد مسکونی که آسیب جزئی دیده بودند نیز شناسایی شده که به این واحدها ۳۰ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض و ۴۰ میلیون تومان تسهیلات ۶۰ ماهه با سود ۴ درصد پرداخت می‌شود.

معتمدیان در خصوص پرداخت تسهیلات به واحدهای دامی آسیب دیده نیز گفت: ۵۵۰۰ واحد دامی شناسایی شده که در زلزله آسیب دیدند، به هر کدام از این واحدها ۲۰ میلیون وام بلاعوض و ۳۰ میلیون تومان تسهیلات ۶۰ ماهه با سود ۴ درصد پرداخت می‌شود.

وی تاکید کرد: همچنین با توافقاتی که با بنیاد مستضعفان انجام شده، مقرر شده تمامی میلگرد و سیمان موردنیاز جهت بازسازی و نوسازی واحدهای آسیب دیده توسط این نهاد به مردم اهدا شود.

استاندار آذربایجان غربی تصریح کرد: آواربرداری واحدهای تخریب شده به طور رایگان انجام خواهد شد همچنین تمهیداتی پیش بینی شده که مجوزهای ساخت و ساز نیز به طور رایگان صادر شود.

 

معتمدیان تصریح کرد: یکی از تاکیداتی که آیت الله رئیسی در سفر سرزده به استان داشتند، این بود که باید توجه ویژه‌ای به مستاجران شود، چرا که این تسهیلاتی که پیش بینی شده صرفاً برای رفع مشکلات صاحب خانه هاست و مستاجران که اسباب زندگی شان آسیب شده نیز باید دغدغه هایشان برطرف شود، بدین سبب ۳۳۵۰ فقره آسیب به لوازم خانگی شناسایی شد که به هر کدام از این خانوارها ۲۰ میلیون تومان وام بلاعوض و ۳۰ میلیون تومان تسهیلات ۶۰ ماهه با سود ۴ درصد پرداخت خواهد شد.

استاندار آذربایجان غربی این خبر خوب را به زلزله زدگان داد که تمامی وام‌هایی اعطایی با مهلت تنفس ۶ ماه پرداخت خواهد شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: به ۲۱۲۰ واحدی که به طور کامل آسیب دیده‌اند که ۵۰ میلیون تومان تسهیلات ودیعه مسکن پرداخت خواهد شد تا بتواند کمک حالی برای اجاره مسکن باشد.

پایان پیام/ع

منبع: فارس
شناسه خبر: 1026151